ABD’de polis cinayeti: Bir ‘George Floyd’ vakası daha

ABD’nin Ohio eyaletinin Canton bölgesinde polis tarafından gözaltına alınan 53 yaşındaki siyahi Frank Tyson’ın gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybettiğini açıklandı. Tyson’ın ölümünün ardından soruşturma başlatılırken olay sırasında kaydedilen polisin vücut kamerası görüntüleri Tyson’ın polisin şiddeti sonucu öldüğünü ortaya çıkardı.

ABD’de 2020 yılında siyahi George Floyd polisin orantsız güç kullanması sonucunda nefessiz kalarak hayatını kaybetmişti.

Polis 30 saniye boyunca dizini çekmedi

18 Nisan’da yaşanan olayda bir trafik kazası ihbarının ardından harekete geçen polis, olay yerinden kaçan 53 yaşındaki Frank Tyson’ı bir barda gözaltına almaya çalıştı. Polisin kamerası görüntülerinde, 2 polis tarafından yere yatırılarak ters kelepçe takılan Tyson’ın bir diğer polisin de orantısız saldırısına maruz kaldığı görülüyor. Görüntülerde, üçüncü bir polisin diziyle boynuna bastırarak nefes almasını zorlaştırdığı siyahi Tyson’ın defalarca “Nefes alamıyorum” dediği anlaşılıyor. Tyson’ın boynundan 30 saniye boyunca dizini çekmeyen polis birkaç dakika sonra Tyson’ın hareketsiz kaldığını fark ederek siyahi Amerikalının nabzını kontrol ediyor ve ardından kalp masajına başlıyor. Ambulansın olay yerine gelmesiyle hastaneye kaldırılan Tyson’ın daha sonra hayatını kaybettiği açıklandı.

İHA’da yer alan habere göre, olaya karışan polisin ise soruşturma için açığa alındığı kaydedildi.

George Floyd’u hatırlattı

Tyson’ın polis şiddeti sonucu ölmesi 2020 yılında benzer şekilde hayatını kaybeden George Floyd’u hatırlattı. Floyd, 2020’de gözaltına alınan Floyd, polis memurunun 9 dakika 29 saniye boyunca diziyle boynuna bastırması sonucu defalarca kez “Nefes alamıyorum” demişti. Floyd daha sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir